29.03.2018

Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için beş tavsiye

Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için beş tavsiye

Hava basın

Lastik basıncı, lastiğin ömrü açısından son derece önemlidir. Lastiklerin, etkili şekilde iş görmesi ve istenen performansı göstermesi için, gereken hava basıncına sahip olması önemlidir. Hava basıncı hem fazla hem de az olan lastikler daha hızlı aşınabilir, ve bu durum, aracın yol tutuşunu ve yakıt tasarrufunu olumsuz etkileyebilir. Lastiklerin gereken basınca sahip olduğundan emin olmak için bir lastik ölçüm aracı kullanın. Her ay ve uzun seyahatlerden ya da ekstra yük taşımadan önce lastik basıncınızı kontrol edin. Araç üreticisinin, lastik basıncına dair önerileri, sürücü kapısına veya kapı sövesine yapıştırılmış bir etikette belirtilir, ya da aracın kullanım kılavuzunda bulunabilir. Unutmayın, lastik basıncı, lastikler "soğuk" olduğunda, yani arabanız üç saatten az veya ortalama bir hızda bir milden daha kısa bir mesafede sürüldüğünde ölçülmelidir.

Tekerleklerin ayarlı olmasını sağlayın

Arabanızın tekerleklerinin ayarı kaymış ise, lastikleriniz düzensiz şekilde aşınır, bu da normal zamanından önce yenilenmelerini gerektirir. Aynı zamanda, ayarı kaymış bir araba, performansını etkileyebilecek başka mekanik problemlere de neden olabilir. En iyi sonucu elde etmek için, bilgisayar destekli makineler kullanan bir Otopratik hizmet noktasına gidin ve servis kayıtlarınızı tutmak için ayar açılarının çıktılarını isteyin.

Düzenli olarak lastiklerin yerlerini değiştirin

Arabanızın tekerleklerinin üzerine, arabadaki pozisyonlarına bağlı olarak değişen etkileri olan farklı kuvvetler uygulanmaktadır, ki bunlar da dişlerin düzensiz şekilde aşınmasına yol açabilir. Lastiklerinizin yerlerini düzenli olarak değiştirmek, dişlerin eşit şekilde aşınmalarını sağlar ve lastiklerin tasarlandıkları şekilde performans göstermelerine yardımcı olur.

Balansınızı kontrol ettirin

Dengesiz tekerlekler ve lastikler sadece rahatsız edici bir titreşim yaratmakla kalmazlar, düzensiz aşınmaya da yol açabilirler; bu da sürüş rahatlığınızı olumsuz etkiler ve lastiklerinizi daha erken değiştirmenizi gerektirir. Bu sorun, elektronik bir tekerlek balans makinesi olan bir tamirhanede çözülebilir.

Aracınızı düşük yuvarlanma direnci ile kullanın

Yuvarlanma direnci, lastiklerinizin düz ve istikrarlı bir tempoda hareket etmesini sağlamak için gereken enerji miktarıdır. Bu, aracınızın yakıt tasarruf oranını etkiler ve yakıttan tasarruf etmek de paranızı cebinizde tutmak için iyi bir yoldur. Bunun için Dayton Touring 2 serisi gibi, düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler seçerseniz benzin maliyetinizi önemli oranda aşağıya düşürebilirsiniz.